Autosuv.sk

Ostatné

Panasonic ukázal vo videu svoj nový head up displej

Head up displej dokáže zobraziť množstvo informácií, čo môže vodiča zahltiť. Aj preto je ich potrebné zobraziť správnym spôsobom a na správnom mieste.
Panasonic ukázal vo videu svoj nový head up displej Panasonic

Výrazy ako umelá inteligencia, 3D zobrazenie a rozšírená realita sa stávajú bežnou súčasťou slovníka pri popisovaní nových funkcií a technológií vo vozidlách. Potrebné sú aj pri popise nového head up displeja od technologického giganta - Panasonic. Nový head up displej prináša okrem základných informácií aj pokročilejší spôsob ich zobrazovania. Šofér si nemusí interpretovať jednotlivé upozornenia a môže sa sústrediť na obraz za čelným sklom. Celý systém má byť intuitívny, zakreslením jednotlivých grafických prvkov na správne miesto je šoférovi hneď jasné, na čo ho head up displej upozorňuje, alebo pred čím ho varuje.

Poradí si s vibráciami aj pohybom očí

Grafické prvky sú farebné, trojrozmerné a menia svoju polohu v závislosti na pohybe okolitého sveta. Napríklad grafické vyznačenie jazdného pruhu sa prispôsobuje zakriveniu cesty, či pohybu cyklistu. Šofér vidí všetko zo svojho pohľadu na správnom mieste vďaka kamerovému systému, ktorý monitoruje polohu jeho očí a prispôsobuje jej celé zobrazenie. Problém by však mohol nastať pri prejdení nerovností, keď sa auto rozvibruje. Panasonic tento problém vyriešil pomocou algoritmu, ktorý "zamkne" zobrazenie ikony na konkrétnom objekte bez ohľadu na pohyb auta.

Laserová a holografická technológia

Na rozpoznanie ostatných účastníkov premávky a rôznych objektov slúži radar, ktorý sa pozerá smerom dopredu pod uhlom 180° do vzdialenosti 90 metrov. Súčasťou systému je aj nočné videnie. Zobrazenie na head up displeji je v rozlíšení 4K, Panasonic pritom využil pokročilú laserovú a holografickú technológiu. Celé zariadenie má kompaktné rozmery a podľa výrobcu sa hodí do ktoréhokoľvek modelu.

Otázkou ostáva cena technológie, ale pri masovej výrobe a jej nasadení do modelov rôznych značiek by mohla byť dosť zaujímavá na to, aby sa dostala aj do lacnejších áut. Rovnaké plány s vlastným head up displejom s rozšírenou realitou má aj Volkswagen, ktorý ho nasadil do segmentu kompaktných áut. Informovali sme o tom včera v našom článku - KLIKNITE SEM!

Ako funguje head up displej Panasonicu v praxi, ukazuje video nižšie. Nám sa páči najmä spôsob zobrazenia navigácie a radenia sa do pruhov.

 

Pokračovať v čítaní