Autosuv.sk

Ostatné

Pozrite si prácu rotačného motora na spomalených záberoch

Kanál Warped Perception nám vo videu ukázal spomalené zábery spaľovacích procesov v rotačnom motore X-Engine.
Pozrite si prácu rotačného motora na spomalených záberoch Youtube - Warped Perception

Rotačné motory boli vždy nesmierne zaujímavou alternatívou k tradičným spaľovacím motorom. Agregát s rotujúcim valcom sa však v automobilovom priemysle presadil len vo veľmi malom meradle a prakticky vyhynul. Najdlhšie ho držala pri živote Mazda a teraz mu hľadá využitie aspoň v podobe generátora, ktorý môže pomôcť predĺžiť dojazd elektromobilom.

Rotačným motorom sa venujú aj niektoré menšie spoločnosti, príkladom je LiquidPiston, Inc, ktorý prišiel s vlastnou verziou s názvom X-Engine. Rotačný motor X-Engine slúži tiež ako generátor energie a jeho využitie vidí spoločnosť v elektrických autách, mestských lietadlách a dronoch.

X-Engine je v porovnaní s naftovým motorom 10-krát menší a o 30 % úspornejší. Tradičným problémom rotačných motorov bola nízka životnosť a problém stieracích tesnení (apex seals). LiquidPiston už dlhšie tvrdí, že tento problém vyriešilo a čas ukáže, či sa ich riešenie osvedčí v praxi.

Na motor X-Engine sa pozrel aj Youtubový kanál Warped Perception a v spolupráci s LiquidPiston pripravil spomalené zábery priehľadnej verzie motora X-Engine. Vďaka priehľadnej stene vidno proces spaľovania paliva v útrobách motora a pohyb rotačného piestu. Viac si môžete pozrieť vo videu. Spomínaná časť s procesom spaľovania benzínu začína v čase 9:40.

Pokračovať v čítaní