Autosuv.sk

Ostatné

Renault stratí svoj podiel v ruskom AvtoVAZe za symbolický rubeľ

Francúzsky výrobca má až 68 % podiel v ruskej automobilke AvtoVAZ, teraz má oň prísť sa symbolický jeden rubeľ.
Renault stratí svoj podiel v ruskom AvtoVAZe za symbolický rubeľ

Vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku spôsobujú vrásky viacerým automobilkám. Z európskych značiek na celú situáciu zrejme najviac dopláca Renault. Nielenže v súčasnosti nevie vo svojich závodoch v Rusku zabezpećiť výrobu, ešte aj príde o svoj podiel v automobilke AvtoVAZ.

Renault získal 25 % podiel v ruskej automobilke v roku 2008 za viac ako miliardu dolárov. Postupne ho navyšoval až dosiahol 68 %. Modernizoval celú výrobu aj modely značky Lada, ktorá pod AvtoVAZ patrí.

Teraz o svoj podiel príde za symbolickú cenu 1 rubeľ a rovnako príde aj o svoj výrobný závod v Moskve, z ktorého liniek schádzajú vozidlá značiek Renault a Nissan. Informáciu priniesla agentúra Reuters, odvolávajúca sa na ruské agentúry a ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie. Francúzsky výrobca a francúzska vláda, ktorá vlastní 15 % podiel Renaultu, zatiaľ situáciu nekomentovali.

Podľa Rusov má Renault právo získať svoj podiel späť v nasledujúcich piatich až šiestich rokoch. Cena za spätné odkúpenie má zohľadniť prípadné ruské investície do výroby. "Ale ak počas tohto obdobia investujeme, potom sa to vezme do úvahy, pokiaľ ide o náklady. Nebudú tu žiadne darčeky," citovala agentúra Interfax ministra Denisa Manturova.

Už skôr sme informovali, že problém s výrobou je aj na ruskej strane. Značka Lada má problém s vyrábaním svojich modernejších modelov bez dielov zo Západu. Preto začala zjednodušovať niektoré technicky staršie modely a plánuje ich vyrábať bez airbagov, ESP či ABS - Viac sa dočítate TU!

Tagy

Pokračovať v čítaní