Autosuv.sk

Ostatné

Škoda: Naše elektromobily sú rovnako bezpečné ako modely so spaľovacím motorom

Český výrobca kládol veľký dôraz na montáž nárazu vzdornej vysokonapäťovej batérie a na ochranu pred elektrickým preťažením.
Škoda: Naše elektromobily sú rovnako bezpečné ako modely so spaľovacím motorom Škoda

Moderné elektromobily chránia svojich pasažierov v prípade nehody rovnako účinne a komplexne ako vozidlá so spaľovacím motorom, tvrdí vo svojej tlačovej správe Škoda. Dokazovať to má aj úspešný test Euro NCAP modelu Enyaq iV a zisk piatich hviezdičiek.

Podvozok odolný proti nárazu

Stáva sa veľmi zriedka, aby elektromobil po nehode začal horieť. Ani prudký náraz nestačí na vyvolanie požiaru batérie a k vznieteniu batériových článkov môže dôjsť len v nepravdepodobnom prípade poškodenia alebo deformácie tohto zásobníka energie. Škoda takéto riziko podľa vlastných tvrdení minimalizovala v prípade modelu Enyaq iV bezpečným uložením akumulátora v podvozku odolnom proti nárazu. Samotné moduly sú uložené v stabilnom, spravidla vodotesnom puzdre.

Osobitnú pozornosť kládli vývojári na elimináciu preťaženia akumulátora. Bezpečnostná technika s ochrannými relé a mnohými senzormi zabezpečuje, že riziko elektrického alebo tepelného preťaženia je minimálne. Teplota, stav nabitia a ďalšie parametre batérie pohonu sú neustále monitorované. Navyše je vysokonapäťový systém konštruovaný aj z hľadiska vlastnej bezpečnosti: v prípade poruchy alebo nehody sa elektrické komponenty počas milisekúnd odpoja od batérie.

Bezpečnosť dokazujú nezávislé testy

Škoda sa pri tvrdení o porovnateľnej bezpečnosti elektromobilov s modelmi so spaľovacím motorom opiera o výsledky nezávislých testov. Testy nad rámec legislatívnych požiadaviek mali preukázať, že dobre chránené batériové moduly zostali napriek deformácii karosérie nepoškodené a pri skutočnom náraze by neprišlo k zvýšenému nebezpečenstvu požiaru. Rovnako integrovaný systém odpojenia batérie reagoval pri všetkých testoch bezpečne a spoľahlivo.

Tagy

Pokračovať v čítaní