Autosuv.sk

Ostatné

Škoda plánuje prenájom autonómnych áut

Vlastniť autonómne auto je luxus, ktorý si väčšina nebude môcť dovoliť.
Škoda plánuje prenájom autonómnych áut

Kúpiť si auto s autonómnym riadením, ktoré ho predraží pravdepodobne až o 5-cifernú cenu, asi nebude zaujímavou možnosťou pre motoristov. Takto vybavené vozidlá nebudú určené na individuálny predaj, resp. ak aj budú, pôjde o minimálny počet predaných kusov.

Svoje plány v tejto oblasti má už aj Škoda. "Tie autá, ktoré (budú) schopné ponúknuť pridanú hodnotu alebo dodatočné využitie [napríklad plne autonómne riadenie], budú zvyčajne vo vozových parkoch. (Je to) preto, že typická cena týchto áut pre zákazníkov značky Škoda bude výzvou," vysvetlil šéf Škody, Klaus Zellmer pre britský Autocar.

Autá s autonómnym riadením plánuje Škoda prenajímať. Zaradí ich do flotíl, ktoré budú dostupné na prenájom a záujemca si na vyžiadanie bude môcť aktivovať nadštandardné prvky výbavy vrátane autonómnej jazdy.

Dodatočné funkcie cenu prenájmu výrazne zvýšia. Volkswagen v roku 2021 hovoril o ziskovosti autonómneho riadenia, keď bude jeho cena na úrovni 7 eur za hodinu. Viac sa dočítate tu.

Škoda bude svoje vozidlá prenajímať prostredníctvom spoločnosti Europcar, ktorej kúpu finalizuje materský koncern Volkswagen. "Ak sa pozriete do spoločnosti, je jasný trend, že prejdete od vlastníctva k len [používaniu áut], keď chcete," vysvetlil Zellmer. "Nechceme zmeškať tento vlak, keďže tento obchodný potenciál bude obrovský; je tam pre nás obrovský zisk," dodal.

Prvým autonómnym modelom v rámci koncernu by mal byť Volkswagen ID. Buzz už okolo roku 2025. Škoda pridá vlastné autonómne autá o niečo neskôr. Autonómne riadenie by mohol dostať sériový nástupca konceptu Vision 7S.

Tagy

Pokračovať v čítaní