Autosuv.sk

Ostatné

Stellantis končí s predajom MPV so spaľovacím motorom

Berlingo, Rifter či Spacetourer v osobnej verzii so spaľovacím motorom už nekúpite.
Stellantis končí s predajom MPV so spaľovacím motorom Citroen Berlingo

Značky Citroen, Peugeot a Opel oznámili koniec predaja MPV modelov so spaľovacím motorom v Európe. Citroen vo svojej tlačovej správe informuje, že od januára 2022 prijíma objednávky len na elektrické verzie modelov Berlingo a Spacetourer. Výnimkou ostáva 7-miestna verzia Spacetoureru, a tak isto aj úžitkové verzie spomínaných vozidiel, tie budú naďalej dostupné so spaľovacím motorom.

Koniec predaja áut so spaľovacím motorom sa týka aj modelov Opel Combo Life, Peugeot Rifter, Citroen Jumpy, Opel Vivaro a Zafira, a tiež Peugeotov Expert a Traveller. Zatiaľ sa k tejto téme nevyjadrila značka Fiat, rovnako patriaca do koncernu Stellantis.

Ponechanie úžitkových modelov so spaľovacím motorom je zo strany koncernu logickým krokom, keďže pre úžitkové vozidlá neplatia také prísne emisné limity ako pre osobné. Podobným príkladom z nedávnej minulosti je Suzuki Jimny, ktoré bolo pre vysoké emisie stiahnuté z európskych trhov. Suzuki neskôr ohlásilo jeho návrat na niektoré trhy aspoň v dvojsedadlovej úžitkovej verzii.

Peugeot Traveller - Foto: Peugeot

O pohon elektrických verzií modelov Berlingo, Spacetourer a ich koncernových súrodencov sa stará elektromotor s výkonom 100 kW. Menšie Berlingo má k dispozícii batériu s kapacitou 50 kWh a dojazd 280 km (WLTP). Spacetourer má s rovnakou batériou dojazd 230 km, ale v ponuke je aj väčšia batéria s kapacitou 75 kWh, ktorá predĺži jeho dojazd na 330 km.

Zásadným rozdielom je aj cena vozidla. Na Slovensku štartuje elektrické Berlingo od 30 490 eur a Spacetourer od 47 300 eur. Zo strany koncernu ide o odvážny krok, veď Citroen Berlingo a Peugeot Rifter sa doteraz radili medzi najpredávanejšie autá vo svojej kategórii.

Tagy

Pokračovať v čítaní