Autosuv.sk

Ostatné

Vodíkový Hyundai Nexo opäť prekonal rekord v dojazde

Hyundai Nexo, riadený tímom spoločnosti Hyundai Australia, pokoril svetový rekord v najdlhšej vzdialenosti prejdenej autom s vodíkovým pohonom na jedno natankovanie.
Vodíkový Hyundai Nexo opäť prekonal rekord v dojazde

Austrálsky tím, jazdiaci na elektrickom vozidle Hyundai NEXO s palivovými článkami (FCEV), prekonal svetový rekord v najdlhšej prekonanej vzdialenosti vo vozidle na vodíkový pohon na jednu nádrž.

Austrálsky jazdec Brendan Reeves, ktorý jazdí so súťažnými vozidlami Hyundai, sa vydal na cestu za rekordom so sériovým vozidlom Nexo z predmestia Essendon Fields v Melbourne. Po 807 km úspornej jazdy dorazil Reeves do mesta Broken Hill, pričom palubný počítač mu aj naďalej ukazoval ešte prekvapivo dlhý dojazd.

V jazde teda pokračoval do Silvertone, obce v austrálskom vnútrozemí na periférii mesta Broken Hill, ktorá sa preslávila ako miesto deja post-apokalyptického akčného filmu Šialený Max 2. A odtiaľ prešiel ešte cca 60 km po ceste Wilangee Road až za motel a kemp Elde Station, kde Nexo spotrebovalo aj posledné zásoby vodíka zo svojej nádrže.

Podľa palubného počítača modelu Nexo bola celková prejdená vzdialenosť 887,5 km. Tým bol prekonaný predchádzajúci svetový rekord 778 km, stanovený francúzskym vzduchoplavcom Bertrandom Piccardom, rovnako za volantom modelu Nexo, pri jazde naprieč Francúzskom z obce Sarreguemines do mesta Le Bourget.

"Ako súťažný jazdec som vždy chcel dosiahnuť svetový rekord, ale nikdy by som si nepomyslel, že k tomu dôjde takýmto spôsobom," povedal vodič vozidla Nexo, Brendan Reeves. Jazda trvala 13 hodín a šesť minút, priemerná rýchlosť bola 66,9 km. Kontrolka nízkeho stavu paliva v nádržiach sa na prístrojovej doske modelu NEXO rozsvietila pri 686 km, ale to ešte zostával dojazd viac ako 200 km. Kontrolka začala svietiť prerušovane po odjazdení 796 km, keď zostávalo 90 km reálneho dojazdu.

Nexo spotrebovalo počas jazdy celkom 6,27 kg vodíka. Priemerná spotreba paliva teda vychádza na 0,706 kg / 100 km. Vozidlo pri jazde vyčistilo 449 100 litrov vzduchu - také množstvo postačuje na dýchanie 33 dospelých osôb na celý deň - a z jeho plastového výfukového potrubia vychádzala iba vodná para a kvapky vody.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní