Autosuv.sk

Technik

Diaľkové svetlá – viete, kedy je zakázané ich používanie? (archív)

Za nelegálne sa považuje aj upozorňovanie blikaním na prítomnosť policajnej hliadky.
Diaľkové svetlá – viete, kedy je zakázané ich používanie? (archív)

Diaľkové svetlá slúžia ako dobrý pomocník pri jazde neznámym prostredím vo večerných a nočných hodinách a vďaka nim dokážeme spozorovať blížiacu sa zákrutu či napríklad prekážku na vozovke podstatne skôr a zabrániť tak možnej nehode.

Za nesprávne použitie hrozí pokuta

Aj napriek tomu, že ide o bežnú záležitosť, množstvo šoférov stále nevie, kedy je zakázané diaľkové svetlá používať. Ak takéto nesprávne používanie spozoruje polícia, jedná ako v prípade ohrozenia ostatných účastníkov cestnej premávky a v závislosti od závažnosti priestupku môže udeliť pokutu až do výšky 60 eur.

Diaľkové svetlá sa podľa zákona nesmú používať, samozrejme, pri oslepovaní oproti idúceho vodiča vozidla. Tam však nezapadajú len vodiči áut, dbať sa tiež musí na bezpečnosť strojvedúceho vlaku alebo iného dráhového vozidla, vodiča plavidla alebo iného účastníka premávky.

Zakázané je aj upozornenie na policajnú hliadku

Ďalej je zakázané používať diaľkové svetlá na dostatočne a súvisle osvetlenej vozovke, pri dobiehaní vozidla jazdiaceho v rovnakom smere a za nelegálne sa tiež považuje upozorňovanie blikaním na prítomnosť policajnej hliadky. 

Blikanie je povolené iba v prípade hroziaceho nebezpečenstva, napríklad upozornenie oproti idúceho vodiča vozidla na prekážku na ceste pred ním a na upozornenie pomalšieho vodiča v ľavom pruhu napr. na diaľnici, aby sa v prípade možnosti preradil do pravého pruhu.

Článok vznikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní