Autosuv.sk

Novinky SUV

Lexus vo videu ukázal, ako funguje jeho elektronický volant

Elektronický volant prinesie viacero výhod. Na jednej strane uľahčuje manévrovanie v pomalých rýchlostiach, na druhej zvyšuje stabilitu vozidla pri bočnom vetre.
Lexus vo videu ukázal, ako funguje jeho elektronický volant Lexus

Netradičný tvar volantu nového elektrického Lexusu RZ nie je tou podstatnou novinkou. Dôležitejšia je technológia, ukrytá vo vnútri. Zvláštny tvar volantu by bol pri tradičnom mechanickom prepojení na kolesá nepraktický. Volant by sa v prudkých zákrutách zle prechytával a ovládanie auta by bolo celkovo náročnejšie.

V tomto prípade však spojenie volantu s kolesami nie je mechanické, ale elektronické a prináša to hneď niekoľko výhod. Volant možno zo stredovej polohy otočiť maximálne o 150 stupňov, takže ho netreba prechytiť ani v zákrutách, ani pri parkovaní.

Na menej kvalitných povrchoch sa do volantu prenáša menej vibrácií a elektronické prepojenie umožňuje stabilnejšiu jazdu pri bočnom vetre. Pri štandardnom riešení musí šofér volant tlačiť proti vetru silou a najmä pri nárazovom vetre môže byť auto nestabilné. V prípade elektronického volantu sa vonkajšie podmienky na odpore volantu neprejavia.

Počas jazdy sa v závislosti od rýchlosti mení aj prevodový pomer riadenia. V praxi to znamená, že pri pomalej jazde reagujú kolesá na natočenie volantu strmšie a pri rýchlej jazde po diaľnici jemnejšie pre zvýšenie stability. Lexus predstavil výhody nového riešenia v krátkom videu, ktoré pripájame pod článkom.

Rovnaký volant využije aj súrodenecký model Toyota bZ4X. V oboch vozidlách ide o príplatkovú výbavu a štandardne bude dodávaný klasický volant s mechanickým prepojením na kolesá.

Tagy

Pokračovať v čítaní