Autosuv.sk

Novinky SUV

RAM 1500 vie nasledovať šoféra ako verný pes

Koncept RAM 1500 je predobrazom sériového modelu a zároveň ukazuje množstvo zaujímavých riešení. Pri nakladaní nákladu rozptýleného na viacerých miestach v blízkom okolí doň nemusí šofér ani nastúpiť, pickup bude "verne kráčať" za ním.
RAM 1500 vie nasledovať šoféra ako verný pes RAM 1500

Spotrebiteľská výstava CES v Las Vegas je príležitosťou pre automobilky predstaviť nové technológie. Skôr ako so sériovými vozidlami sa tu možno stretnúť s konceptami, prípadne s autami, ktoré samé o sebe nie sú nové, ale poslúžia na prezentáciu novej technológie. Takým prípadom je napríklad Hyundai Ioniq 5 s autonómnym riadením 4. stupňa, predstavený ako Robotaxi.

Las Vegas navštívil aj koncern Stellantis, ktorý okrem konceptu Peugeot Inception ukázal aj víziu nového pickupu RAM 1500. O samotnom elektrickom pohone veľa neprezradil. Vieme len, že srdcom pohonného systému je dvojica výkonných elektromotorov. Nepoznáme dojazd ani kapacitu batérie, len nabíjací výkon, ktorý môže dosiahnuť hodnotu až 350 kW. Za 10 minút si tak RAM 1500 na nabíjačke predĺži dojazd o 160 km.

RAM 1500 je podľa koncernu prvým vozidlom s výsuvným tretím radom sedadiel. Vďaka tomu je interiér variabilný a podľa potreby možno meniť jeho konfiguráciu a usporiadanie sedadiel. K variabilite prispieva aj chýbajúci B-stĺpik a opačne otvárateľné zadné dvere.

V rámci moderných technológií nechýba head up displej s rozšírenou realitou či schopnosť autonómnej jazdy 3. stupňa. RAM sa však zameral aj na praktickejšie využitie nových technológií. Príkladom je dvojica 14,2-palcových displejov, ktoré spolu vytvárajú jednu veľkú obrazovku. Spodný z nich možno odmontovať a používať pri práci ako tablet.

Ďalším príkladom je meranie nákladu pomocou aplikácie. Stačí načítať čiarový kód produktu, alebo ho zmerať pomocou kamery a špeciálneho softvéru a vozidlo samo vyhodnotí, či sa zmestí na ložnú plochu.

Využitie v praxi by si určite našla aj funkcia Shadow Mode. V tomto prípade vozidlo nasleduje šoféra ako tieň. Je to výhodné v situáciách, keď šofér potrebuje prejsť krátku vzdialenosť peši a chce, aby ho auto nasledovalo. Využije to napríklad pri zbieraní nástrojov, alebo nákladu, ktorý je umiestnený na niekoľkých miestach v blízkom okolí.

RAM 1500 nám teda ukazuje zaujímavú techniku, ale zároveň nám dáva predstavu aj o sériovom pickupe, ktorý spoznáme už v nasledujúcich mesiacoch. Na cesty sa potom dostane v priebehu roku 2024.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní