Autosuv.sk

Ostatné

Aj Toyoty budú môcť spaľovať ekologickú HVO naftu

HVO nafta výrazným spôsobom znižuje produkciu emisií CO2. Používať ju budú môcť aj modely Hilux a Land Cruiser, vyrobené od prvého štvrťroka 2023.
Aj Toyoty budú môcť spaľovať ekologickú HVO naftu Toyota Land Cruiser

HVO nafta je bezfosílne palivo vyrobené z obnoviteľných zdrojov, napríklad z odpadového kuchynského oleja. Takéto palivo v závislosti od spôsobu výroby zníži emisie CO2 o 70 až 95 % od zdroja po kolesá (well to wheel). Na rozdiel od predchádzajúcich generácií bionafty navyše nemá výroba HVO vplyv na výrobu potravín.

Tento typ nafty už môžu tankovať nákladné modely značky DAF, ale aj Volkswageny a modely Audi. V Európe je dnes už približne 1 000 čerpacích staníc, ponúkajúcich HVO naftu najmä v krajinách Belgicko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Holandsko, Nórsko a Švédsko.

Toyota Hilux

Dnes sa v Európe spotrebujú približne 4 milióny ton HVO nafty ročne a v roku 2030 by malo toto číslo stúpnuť na 15,5 milióna. Najnovšie na to reaguje Toyota, ktorej naftové modely Hilux a Land Cruiser budú môcť spaľovať HVO naftu. Platí to pre vozidlá vyrobené od prvého štvrťroka 2023.

HVO nafta nevyžaduje žiadne zásadné technické úpravy motora, rozdielne je akurát nastavenie vstrekovacieho systému. Vedľajším efektom je mierne zvýšenie výkonu. HVO má aj vyššie cetánové číslo (c80) ako štandardná nafta a má nižší obsah síry a aromátov. Pozitívne sa to prejaví pri studenom štartovaní.

Tagy

Pokračovať v čítaní