Autosuv.sk

Ostatné

Dacia Spring a Renault Zoe zlyhali v nárazových testoch

Nula hviezdičiek pre Zoe a jedna hviezdička pre Daciu Spring je sklamaním. Modely ostatných značiek zvládli crash testy bez problémov.
Dacia Spring a Renault Zoe zlyhali v nárazových testoch

Až 11 áut podstúpilo nové kolo crash testov organizácie Euro NCAP. Plný počet päť hviezdičiek ziskalo až sedem z nich - BMW iX, Genesis G70, Genesis GV70, Mercedes EQS, Nissan Qashqai, Škoda Fabia a Volkswagen Caddy. O hviezdičku menej má britský crossover MG Marvel R a elektrický Fiat 500e.

Veľká kritika sa od zástupcov Euro NCAP zniesla na Renault a Daciu. Najhorší výsledok a nula hviezdičiek získal elektrický Renault Zoe. Ospravedlnením v tomto prípade môže byť fakt, že ide o vozidlo, navrhnuté v roku 2013. V roku 2020 prešlo modernizáciou, ktorá bola viac zameraná na batérie a bezpečnosti sa v podstate nedotkla. Renault akurát vymenil airbag na sedadle. Predtým dokázal chrániť hlavu a hruď pasažiera, po novom už chráni len hruď a ochrana je ešte nižšia.

Zoe však sklamalo prakticky vo všetkých oblastiach. Celkovo nízka je ochrana pasažierov, ochrana zraniteľných členov premávky (chodci/cyklisti) a vo výbave chýbajú aj požadované asistenčné systémy.

Od Dacie dnes asi nemôžeme očakávať zisk piatich hviezdičiek najmä potom, čo zástupcovia značky priznali, že prednosť pred piatimi hviezdičkami má cena vozidla. Prejaviť sa to má najmä na asistenčných systémoch. Aj tak sme od novej elektrickej Dacie Spring očakávali viac ako zisk len jednej hviezdičky. V prípade čelného nárazu hrozí šoférovi život ohrozujúce zranenie hrude a pasažierom vzadu zas ťažké zranenie hlavy.

Nová Dacia Spring je označovaná ako nové vozidlo, v skutočnosti má veľa spoločného s čínskym Renaultom City K-ZE. Ten je zas odvodený od indického Renaultu Kwid, ktorý získal v roku 2016 nula hviezdičiek.

"Renault bol kedysi považovaný za synonymum bezpečnosti. Laguna bola prvým autom, ktoré získalo päť hviezdičiek ešte v roku 2001. Tieto zlé výsledky pre Zoe a Daciu Spring ukazujú, že bezpečnosť utrpela vedľajšie škody na ceste koncernu k elektrickým autám," skritizoval Daciu a Renault Michiel van Ratingen, generálny sekretár Euro NCAP.

Tagy

Pokračovať v čítaní