Autosuv.sk

Ostatné

Hyundai Mobis ukázal Ioniq 5 schopný "krabej chôdze"

Technológia e-Corner umožňuje vozidlu nový spôsob pohybu. Podmienkou sú elektromotory vstavané priamo do každého kolesa.
Hyundai Mobis ukázal Ioniq 5 schopný "krabej chôdze"

Hyundai Mobis sa špecializuje na dodávanie súčiastok a servis pre značky Hyundai, Kia a Genesis. Okrem toho má aj vlastný vývoj a prichádza so zaujímavými riešeniami pre budúcnosť mobility. V minulosti sme v súvislosti s Hyundai Mobis informovali o predných maskách budúcnosti, aj o systéme, ktorý zabráni nehode, keď šofér zaspí.

Teraz prichádza s ďalšou technológiou a tentokrát ju ukazuje v praxi. Ide o systém e-Corner, ktorý umožňuje vytočiť všetky štyri kolesá o 90° do každej strany. Celý systém zabudovala do modelu Ioniq 5 a posunula jeho ovládateľnosť na novú úroveň.

Ioniq 5 vo videu nižšie demonštruje "krabiu chôdzu", teda pohyb do boku a "nulovú otočku", čiže otočenie o 360° na mieste. Predné kolesá sa pri tomto manévri otočia dovnútra a zadné von. Okrem toho môže auto opisovať svojim pohybom kružnicu. V tomto prípade sa natočia do strán len zadné kolesá.

Počas rýchlejšej jazdy sa pri zmene pruhu alebo obchádzaní prekážky natočia všetky štyri kolesá o 45° do požadovaného smeru a auto sa presunie do vedľajšieho pruhu, pričom ostáva stále natočené rovnobežne s cestným pruhom.

Systém e-Corner zahŕňa modul, pozostávajúci z brzdového systému, ktorý je spojený s brzdovým pedálom elektronicky. To isté platí aj o prepojení volantu s kolesami. Okrem toho je súčasťou celku aj tlmič a v každom kolese sa nachádza vstavaný elektromotor. Na prvý pohľad si rozdiel medzi štandardným Ioniqom 5 a testovacím prototypom ani nevšimneme. Až pri detailnejšom pohľade vidno, že kolesá vytŕčajú o trochu viac do strán.

Tagy

Pokračovať v čítaní