Autosuv.sk

Ostatné

Kia plánuje vyrábať dve nové elektrické SUV v Európe

Žilina je jediný výrobný závod Kie v Európe, a tak je viac menej jasné, kde sa nové elektromobily budú vyrábať.
Kia plánuje vyrábať dve nové elektrické SUV v Európe

Kia predstavila svoje plány pre najbližšie roky. Do konca dekády chce zvýšiť počet predaných vozidiel za rok na 4,3 milióna a až 55 % z nich majú tvoriť elektrifikované modely. Svoje ciele automobilka oznámila v rámci investorského dňa.

Kórejská automobilka ešte zvýši dôraz na elektromobily. Už v roku 2026 chce predať milión elektromobilov za rok, čo je 25 % nárast voči pôvodným plánom spred roka a v roku 2030 chce predávať 1,6 milióna elektromobilov ročne.

Zmenil sa aj plán týkajúci sa nových elektromobilov a namiesto 14 elektromobilov do roku 2027 postupne spoznáme až 15. Niektoré z nich sa už dostali na trh (Niro a EV6), predstavená už bola vlajková loď EV9 a spoznali sme aj koncept EV5.

V rámci investorského dňa zaznela aj informácia o lokálnej výrobe elektromobilov v Číne, USA a Európe. Doteraz vyrábala Kia elektromobily doma v Kórei, ale v nasledujúcich rokoch sa to zmení.

V Európe sa Kia chystá vyrábať malé a stredne veľké elektrické SUV. Jedným z nich by mohol byt sériový nástupca konceptu EV5, ktorý bude elektrickou alternatívou Kie Sportage.

Táto informácia sa pravdepodobne týka výrobného závodu v Žiline, čo by znamenalo novú investíciu na Slovensku. Kia informáciu o investícii do žilinského závodu oficiálne nepotvrdila, ale ide o jediný výrobný závod Kie v Európe. Do úvahy teoreticky pripadá aj výstavba nového európskeho závodu, ale vzhľadom na rýchly nástup elektromobilov je to menej pravdepodobná hypotéza.

Tagy

Pokračovať v čítaní