Autosuv.sk

Ostatné

Kupujeme auto: Ako zadarmo overiť jeho pôvod (archív)

Kúpiť dobré jazdené auto je doslova ako vyhrať lotériu. Je to veľký úspech. Cesta k vysnívanej "jazdenke" však skrýva mnohé nástrahy. Ako najľahšie vypátrať pôvod auta?
Kupujeme auto: Ako zadarmo overiť jeho pôvod (archív)

Kúpiť dobré jazdené auto je doslova ako vyhrať lotériu. Je to veľký úspech. Cesta k vysnívanej "jazdenke" však skrýva mnohé nástrahy. Ako najľahšie vypátrať pôvod auta?

Kúpa jazdeného auta má jednu obrovskú výhodu. Pokiaľ hľadáme zánovné autá, dokážeme ich v porovnaní s novými získať za podstatne nižšiu cenu. Ak hľadáme dostatočne dlho a dôsledne, dokážeme nájsť kusy, ktoré sú na tom možno ešte lepšie ako tie v dílerstvách. Zabehnutých, vyšperkovaných a spoľahlivých jazdených áut bohužiaľ na trhu nie je tak veľa. Na jeseň sme vysvetľovali, prečo menej kvalitné a spoľahlivé autá vytláčajú z trhu tie dobré a spoľahlivé. Dnes si ukážeme niekoľko zaručených spôsobov, ako vylúčiť tie najhoršie varianty. A zdarma!

Krádež

Asi najhoršou možnou variantou je kúpa kradnutého vozidla. Asi nikto by nebol rád, keby práve on mal opletačky s políciou a výsluchy na súdoch len preto, že podcenil možné riziko vznikajúce pri predaji vozidla. V najhoršom možnom prípade sa o tomto fakte dozviete až vtedy, keď sa pokúsite auto zapísať. V tom lepšom si môžete stav vozidla skontrolovať priamo na stránke ministerstva vnútra Slovenskej Republiky. Stačí vám na to iba EČV alebo VIN číslo. Z dôvodov ochrany údajov vám samozrejme stránka nepotvrdí meno majiteľa, dokáže však zobraziť, či bolo auto hlásené ako odcudzené. Ak auto dovážate z cudziny, na tejto stránke nájdete aj prekliky na podobné stránky úradov iných krajín.

MINV odcudzene vozidla
minv.sk

Založenie

O možnosti založiť vozidlo napríklad pri úvere nevie každý. Táto možnosť tu však je a nie je jednoduché sa k informáciám o založení dopátrať. Problém založenia spočíva v tom, že ak pôvodný majiteľ nebude splácať svoje záväzky, veriteľ môže siahnuť na založenú vec. Je preto potrebné vedieť, či auto, na ktoré si robíte zálusk, nie je zaťažené záložným právom. V tomto prípade si bez platenia pomôžete iba v notárskom centrálnom registri záložných práv. Tu však s bežnými informáciami z inzerátu nepochodíte. Na overenie totiž netreba informácie o aute, ale o majiteľovi. Potom však vidíte všetky veci, na ktoré udelil záložné právo. Nielen spomínané vozidlo.

 

Stočené kilometre

Tento problém asi poznáme všetci. Je to azda záležitosťou, ktorú pri kúpe auta skontroluje každý ako prvú. Napriek tomu je však potrebné spomenúť ju. Stočené kilometre nenapovedajú len o opotrebení vozidla, ale celkovo naznačujú, že s autom jednoducho nie je všetko v poriadku. Či už ide o pochybné praktiky obchodníka alebo pôvod súčiastok vozidla. Auto so stočenými kilometrami "smrdí na sto honov," pretože donúti človeka rozmýšľať, aké problémy na aute donútili predajcu simulovať nižší nájazd. Nech je odpoveď akákoľvek, dôležité je tento podvod odhaliť včas. Stránka technickej kontroly poskytuje prehľadný graf nájazdu kilometrov počas jednotlivých technických kontrol. Údaje sú však iba orientačné, keďže sa aktualizujú iba každé dva roky. Ak je na grafe skok dolu, situácia je jasná. Ak vidíte iba podozrivo nízky nárast, nemusí to hneď znamenať, že kilometre boli stočené.

 

Odhalenie vozidla s nečistým technickou alebo vlastníckou históriou je veľkou výzvou. Spomínané tri stránky vám síce ponúknu základné informácie, no pred skutočne veľkou investíciou samozrejme odporúčame overiť si technický, ale aj právny stav vozidla u odborníkov. Na internete existujú služby, ktoré kompletný pôvod vozidla vypátrajú za vás.

Tagy

Pokračovať v čítaní