Autosuv.sk

Ostatné

Rusi chcú vzkriesiť Moskvič, Renault už nevlastní AvtoVAZ

Rusi po dohode s Renaultom znárodnili jeho podiel v AvtoVAZe aj v Renault Russia. Z výrobných liniek moskovskej fabriky majú začať schádzať modely skrachovanej značky Moskvič.
Rusi chcú vzkriesiť Moskvič, Renault už nevlastní AvtoVAZ Zdroj: Youtube-hirudov

Správna rada Renault Group v pondelok schválila predaj 100% akcií spoločnosti Renault Russia mestu Moskva. V rámci transakcie tak Moskva získala aj výrobný závod. Okrem toho Renault predal aj svoj 67,69 % podiel v automobilke AvtoVAZ. Teraz je vo vlastníctve NAMI (Ústredný výskumný a vývojový inštitút pre automobily a motory). Renault v tlačovej správe neuvádza cenu transakcie, ale už skôr sme na základe neoficiálnych správ informovali, že odpredaj sa uskutoční za symbolický rubeľ.

Súčasťou predaja je aj dohoda, že Renault v nasledujúcich šiestich rokoch môže v konkrétnych obdobiach získať svoj podiel v AvtoVAZe späť. "Dnes sme prijali ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie a robíme zodpovedné rozhodnutie voči našim 45 000 zamestnancom v Rusku, pričom zachovávame výkonnosť skupiny a našu schopnosť vrátiť sa v budúcnosti do krajiny v inom kontexte," vyhlásil Luca de Meo, šéf Renault Group.

Už skôr sme informovali, že Rusi budú mať problém pokračovať vo výrobe rovnakých modelov a  kvôli nedostatku komponentov ich budú musieť upraviť. Na cesty sa tak dostanú nové vozidlá ako spred 30 rokov bez airbagov, ABS, či ESP.

Napriek tomu majú Rusi po zoštátnení majetku francúzskej automobilky veľké plány. Chcú vzkriesiť aj u nás dobre známu sovietsku značku Moskvič. Vozidlá staronovej značky by mali v budúcnosti schádzať z moskovskej fabriky. "Rozhodol som sa zapísať továreň do majetku mesta a obnoviť výrobu pod historickou značkou Moskvič," oznámil moskovský starosta Sergej Sobyanin.

Zo začiatku sa majú na cesty dostať modely so spaľovacím motorom, ale v pláne sú vraj aj elektromobily. V tejto chvíli okrem veľkolepých vyhlásení nepoznáme žiadne podrobnosti. Značka Moskvič oficiálne skrachovala v roku 2006, 75 rokov po vyrobení prvého vozidla. V tom čase boli produkčné linky už 5 rokov odstavené.

Zdroj: Renault Group a The Moscow Times

Tagy

Pokračovať v čítaní