Autosuv.sk

Ostatné

Škoda vyvíja elektrickú Octaviu

Úspešný model ako Octavia nemôže zmiznúť z ponuky a bolo tak len otázkou času, kedy dostane elektrický pohon.
Škoda vyvíja elektrickú Octaviu

Vývoj elektrickej Škody Octavia prebieha a model je pripravený na uvedenie do predaja neskôr v tejto dekáde, zatiaľ čo česká automobilka rýchlo rozširuje svoju ponuku elektrických vozidiel. S informáciou prišiel britský Autocar.

Ešte pred príchodom elektromobilu však Škoda prinesie na trh modernizovanú Octaviu. Stať by sa tak malo v roku 2024. Šéf Škody, Klaus Zellmer, už skôr potvrdil, že výrobca skúma možnosť priniesť na trh elektrickú Octaviu skôr, ako predpisy zakážu vozidlá so spaľovacím motorom v roku 2035. Škoda plánuje už do roku 2030 zvýšiť podiel elektromobilov z celkového predaja na 70 %.

Pomôcť by im mohol práve bestseller, akým je Octavia. Okrem toho sa dočkáme 7-miestneho elektromobilu, ktorý nám predznamenal koncept Vision 7S, mestského elektromobilu a neskôr aj malého crossoveru, ktorý nahradí Fabiu.

Octavia so spaľovacím motorom by mohla mať napriek tomu budúcnosť, hovoríme však o trhoch mimo Európy. "Octavia je fantastické auto, ktoré si samozrejme budeme musieť nechať v rodine tak dlho, ako to bude možné, keďže máme takú obrovskú zákaznícku základňu," povedal Zellmer. Elektrická Octavia už bude zrejme postavená na novej platforme SSP (súčasné elektromobily koncernu VW sa spoliehajú na platformu MEB), ktorá príde na trh v roku 2025.

Dizajn elektrickej Octavie sa určite zmení a nehovoríme len o aerodynamických zmenách, súvisiacich s prechodom na elektrický pohon. Škoda začne s príchodom nových modelov využívať nový dizajn Modern Solid s dôrazom na drsnejší vzhľad približujúci sa k SUV.

Podľa britského portálu Autocar by Octavia mohla dostať pokročilejšiu verziu novej batérie Škody s kapacitou 89 kWh. Okrem vyššieho dojazdu by sa podstatným spôsobom mal zvýšiť aj nabíjací výkon niekde k hodnote 200 kW.

O pohon základnej verzie by sa mali starať dva elektromotory na prednej náprave. V prípade výkonného RS modelu by vozidlo disponovalo až štvoricou motorov - na každom kolese jeden.  

Tagy

Pokračovať v čítaní