Autosuv.sk

Ostatné

VW, Škoda a Cupra predstavia trojicu mestských elektromobilov

Z pohľadu dizajnu nepôjde o typické trojičky. Každá značka prichádza s vlastným originálnym štýlom.
VW, Škoda a Cupra predstavia trojicu mestských elektromobilov

Volkswagen zverejnil na sociálnych sieťach skice troch malých mestských elektromobilov. Pôjde o náhradu za modely Volkswagen e-Up, Škoda Citigo-e iV a Seat Mii Electric. Nástupcovia sa od seba výraznejšie odlíšia dizajnom.

Cupra

Španielska verzia elektromobilu dostane športové tvary, bude však o niečo triezvejšia v porovnaní s konceptom UrbanRebel. Minimálne zadné krídlo dostáva na skici realistickejšie tvary. Uvidíme, či Cupra pristúpi rovnakým (triezvejším) spôsobom aj k výkonu a pohonu. UrbanRebel sa totiž mohol oprieť o výkon 250 kW, ktorý môže krátkodobo stúpnuť až na 320 kW. Pre mestské auto ide o mimoriadne vysoké hodnoty.

VW

Najviac nás skicou prekvapil Volkswagen. Nový mestský elektromobil je totiž presným opakom hranatého konceptu ID. Life s retro dizajnom. V tomto prípade stavil Volkswagen na oblé tvary a viac sa približuje k modelom ID. 4 a ID. 5.

Volkswagen ID. Life

Skica Škody (na titulke) zachytáva siluetu vozidla. Nesie sa v duchu nového prístupu k dizajnu s názvom Modern Solid. Strecha klesá smerom dozadu len minimálne a vozidlo je vernou kópiou konceptu, ktorý Škoda poodhalila v druhej polovici marca.

Príchod nových modelov na trh môžeme očakávať v roku 2025. Všetky budú postavené na skrátenej verzii platformy MEB a vyrábať sa budú v Španielsku. Potvrdenie príchodu nových modelov prichádza spolu s oznámením o veľkej investícii koncernu v Španielsku. Až 10 miliard eur chce Volkswagen investovať do nového závodu na výrobu batérií. Ide v poradí o tretiu Gigafactory zo šiestich plánovaných (jedna je v Nemecku a druhá vo Švédsku). Horúcimi kandidátmi pre ďalšie tri veľké závody sú Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko.

Gigafactory v Španielsku bude mať ročnú kapacitu 40 GWh, postupne zamestná viac ako 3 000 ľudí a zaberie 200 ha. S výstavbou sa začne v prvom štvrťroku 2023 a začiatok výroby je naplánovaný na rok 2026. Ďalších 250 hektárov zaberie fotovoltaická elektráreň vzdialená len 10 km. V prvej fáze pokryje asi 20 % spotreby energie výrobného závodu. Gigafactory bude napájaná výlučne energiou zo zelených zdrojov a zároveň bude vzorom pre ďalšie projekty Volkswagenu v oblasti recyklácie materiálov a obehovej ekonomiky.

Pokračovať v čítaní