Autosuv.sk

Ostatné

Toyota s Lexusom ukázala až 15 nových elektromobilov

Toyota s Lexusom prekvapili a ukázali až 15 nových elektromobilov. Do roku 2030 ich pribudne celkovo 30.
Toyota s Lexusom ukázala až 15 nových elektromobilov

Prezident Toyoty, Akio Toyoda, odhalil elektrickú budúcnosť značiek Toyota a Lexus. Do roku 2030 plánuje uviesť na trh až 30 elektromobilov a predať až 3,5 milióna batériových a vodíkových elektromobilov. Ide o výrazné navýšenie pôvodného cieľa, keď japonský výrobca hovoril o dvoch miliónoch elektromobilov.

Celková investícia do elektromobilov presiahne čiastku 15,5 miliardy eur. Uhlíkovú neutralitu chcú obe značky dosiahnuť do roku 2035. Toto je zároveň termín, kedy Toyota pochová spaľovacie motory. V Európe sa tak udeje ešte o päť rokov skôr. Otázkou ostáva budúcnosť vodíkových spaľovacích motorov, na ktorých Toyota naďalej pracuje.

Počas prezentácie prezidenta Toyodu odhalili značky Toyota a Lexus až 15 konceptov. V prvom rade na fotografiách sú vystavené koncepty série bZ. Prvý z nich, Toyota bZ4X príde na trh v budúcom roku a nasledovať budú ďalšie ako mestský crossover, stredne veľký sedan, či veľké SUV.

Lexus v budúcom roku predstaví crossover RZ 450e. Postavený je na rovnakej platforme e-TNGA ako Toyota bZ4X a Subaru Solterra. Žiadne podrobnejšie informácie o nových modeloch neboli zverejnené. Vo fotogalérii nižšie nájdete rôzne typy vozidiel od športových modelov, cez sedany, crossovery až po off roady. V ponuke nechýba ani pick-up, pripomínajúci Toyotu Hilux. Niektoré z nových elektromobilov budú nástupcami súčasných modelov, ale ponuku rozšíria aj úplne nové vozidlá.

Foto: Toyota a Noriaki Mitsuhashi/N-RAK Photo Agency

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní