Autosuv.sk

Ostatné

Volvo v Košiciach využije nástupcu platformy SPA2

Platformu SPA2 využije Volvo pri stavbe nového SUV aj modelu Polestar 3. V Košiciach však už počíta s použitím nástupcu platformy SPA2.
Volvo v Košiciach využije nástupcu platformy SPA2 Volvo Concept Recharge

V súčasnosti Volvo využíva na stavbu vozidiel platformu SPA (scalable product structure), používa ju napríklad v modeloch XC60 a XC90. Vyvinutú už má jej vylepšenú verziu s označením SPA2. Tá poslúži ako základný kameň pre výrobu elektrických modelov Polestar 3 a nového SUV, ktoré sa stane vlajkovým modelom značky Volvo.

Oba elektromobily sa začnú vyrábať už tento rok v americkom závode Charleston. V slovenskom závode v Košiciach chce Volvo vyrábať elektromobily od spustenia výroby v roku 2026 na ešte novšej platforme. "Bude to nástupca SPA2," povedal pre Automotive News Europe, Geert Bruyneel, šéf globálnej výroby Volva.

Volvo Concept Recharge ukazuje dizajn budúcich modelov.

Zástupcovia Volva zatiaľ odmietajú prezradiť, ktoré modely budú schádzať z liniek košického závodu. O názvoch je úplne zbytočné špekulovať, lebo švédska značka sa chce zbaviť tradičných alfanumerických označení ako XC90. Nový vlajkový model sa tak môže volať napríklad Embla. Volvo už vlani v októbri totiž požiadalo o ochrannú známku pre názov Embla. V severskej mytológii je Embla meno prvej ženy.

Vylepšenú verziu platformy SPA2 plánovanú pre Košice vyvinie priamo Volvo, a aj naďalej ju bude zdieľať so súrodeneckými značkami vlastnenými nadnárodnou automobilovou spoločnosťou Zhejiang Geely Holding.

Tagy

Pokračovať v čítaní