Autosuv.sk

Novinky SUV

Ford prehlbuje spoluprácu s VW a pripravuje nový elektromobil na platforme modelov "ID."

Ford vyvíja pre Volkswagen nový Amarok, od nemeckého koncernu si zato požičia platformu pre elektrické autá.
Ford prehlbuje spoluprácu s VW a pripravuje nový elektromobil na platforme modelov "ID." Ilustračné foto - Ford

Ford má veľké "elektrické" plány. Do roku 2025 plánuje do elektrifikácie preinvestovať až 22 miliárd dolárov (18,3 miliardy eur), čo je až dvojnásobok oproti pôvodnému plánu. Jednu miliardu investuje do svojho závodu v nemeckom Kolíne, aby z jeho liniek mohli schádzať nové elektromobily. Od polovice roku 2026 budú všetky vozidlá značky Ford predávané v Európe buď elektromobily alebo plug in hybridy, od roku 2030 ostanú v ponuke výlučne elektromobily.

Nový elektromobil príde v roku 2023

Na svojej ceste k elektrifikácii sa Ford oprie o svoju spoluprácu s Volkswagenom. Ford má za úlohu vyvinúť novú generáciu pickupu Ranger, ktorého techniku si požičia Volkswagen Amarok. Nemecký koncern zas Fordu požičia svoju platformu MEB, na ktorej stavia svoje elektromobily (napríklad modely ID., či Škoda Enyaq). Prvý európsky elektromobil Fordu začne z liniek závodu v Kolíne schádzať v roku 2023 a americká automobilka sa momentálne rozhoduje aj o výrobe ďalšieho elektromobilu.

Spolupracujú aj na autonómnych autách

Plány Fordu potvrdzuje vo svojej tlačovej správe aj Volkswagen. Okrem iného zverejnil graf plánovaného objemu výroby elektromobilov na platforme MEB pre najbližšie roky. Do roku 2028 vzrastie ich výroba v rámci koncernu na približne 15 miliónov vozidiel ročne. Ford vyrobí ďalších 600-tisíc vozidiel na platforme MEB.

Automobilky budú spolupracovať aj na vývoji autonómnych áut. Nemecký koncern odkúpi časť akcií v dcérskej spoločnosti Fordu - Argo AI, ktorá sa zaoberá vývojom autonómnych áut pre USA a Európu. Argo AI vyvíja systém autonómneho riadenia 4. stupňa a  jeho využitie vidí v doručovacích službách a ride sharingu.

Tagy

Pokračovať v čítaní