Autosuv.sk

Ostatné

BMW testuje dodávky súčiastok pomocou nafty HVO

Kamióny, dodávajúce diely pre závody BMW, jazdia od decembra 2022 v rámci pilotného projektu na nízkoemisnú naftu HVO100.
BMW testuje dodávky súčiastok pomocou nafty HVO

Nákladné vozidlá, ktoré dodávajú tovar do závodov automobilky BMW v Mníchove, jazdia od decembra 2022 v rámci pilotného projektu na obnoviteľnú naftu HVO100.

Palivo sa vyrába z rôznych odpadových produktov, zvyškov a obnoviteľných surovín vrátane použitého kuchynského oleja. V porovnaní s bežnou naftou produkuje až o 90 percent menej emisií CO2. Vozidlá a motory si pritom nevyžadujú žiadne úpravy a HVO sa môže používať čisté alebo zmiešané s fosílnym palivom v akomkoľvek pomere.

Palivo vzniká vďaka patentovanej technológii NEXBTL a vyrába sa čisto z obnoviteľných surovín, pričom rastlinné oleje sa premieňajú na uhľovodíky prostredníctvom katalytickej reakcie s vodíkom. Nafta HVO nie je to isté ako bionafta, ktorá je chemicky odlišná a vyrába sa iným procesom.

HVO nafta nie je žiadnou novinkou. Tankovať ju môžu naftové Volkswageny dodané od konca júna 2021, ale aj Audi a vybrané modely Toyoty.

Tagy

Pokračovať v čítaní