Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 13: Bang Na Expressway (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Bang Na Expressway je najdlhším cestným mostom.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 13: Bang Na Expressway (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

Nadjazd, viadukt, most. Všetkými týmito pojmami sa dá označiť thajská diaľnica Bang Na, ktorá sa nachádza v hlavnom meste na juhu krajiny. Bangkok je jedným z najľudnatejších miest sveta a s hustotou obyvateľstva viac ako 5300 obyvateľov na kilometer štvorcový sa spájajú aj obrovské problémy s dopravou.

Málokto vie, že pôvodne slúžili na dopravu po meste kanály podobne ako v Benátkach. Tie však museli ustúpiť pokroku a potrebám cestnej premávky. Rapídny vývoj mesta však neumožnil úradom a plánovaniu vysporiadať sa s otázkou rastúceho počtu vozidiel na cestách. I keď je mesto prešpikované ulicami, tie zaberajú iba 8% jeho rozlohy. Vo väčšine európskych miest je to podľa medzinárodnej organizácie IATSS 20 až 30 percent. Stojatá doprava prispieva k znečisteniu ovzdušia v metropole najviac.

Wikimedia.org

Bang Na Expressway, alebo oficiálne Burapha Withi Expressway, je most. ktorý úrady postavili preto, aby sa aspoň čiastočne vysporiadali s katastrofálnou situáciou v meste. Okrem toho, že diaľnica prechádza cez rieku, ostáva nad povrchom aj na súši a kopíruje pozemné cesty.

Dve vrstvy ciest na jednej ploche pomáhajú odľahčovať dopravu a zároveň urýchľujú transport na dlhšie trasy. Bang Na je totiž dlhá 55 kilometrov.

Facebook.com

Predstavte si, že úsek diaľnice D1 z Bratislavy do Trnavy absolvujete celý niekoľko metrov nad zemou. Presne taká je totiž vzdialenosť od začiatku po koniec Bang Na Expressway. Nadzemná časť obchvatu Bratislavy medzi nákupnými centrami Avion a Aupark meria pre porovnanie iba o niečo viac ako 5 km.

Bang na 2
Facebook.com

Stavba takéhoto kolosu nad už postavenou cestou nie je žiadna hračka a čísla, ktoré sa s ňou spájajú, vyrážajú dych. Stavba diaľnice stála takmer 800 miliónov eur a vyžiadala si viac ako 1 800 000 kubických metrov betónu. Toľko materiálu by stačilo na stavbu pätnástich štadiónov vo Wembley. Aby toho nebolo málo, celú výstavbu zvládli za neuveriteľných 5 rokov.

Tagy

Pokračovať v čítaní