Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 11: South Pole Traverse (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. South Pole Traverse je najjužnejšou cestou sveta.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 11: South Pole Traverse (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

Najjužnejšiu cestu sveta nemožno hľadať nikde inde ako na juhu. Málokto by však tipoval, že po ňu treba zájsť až na samotný Južný pól. Veď napokon, keď tam nikto nebýva, načo by tam boli. Úplná pravda to však nie je.

Na Južnom póle sa nachádza množstvo výskumných staníc a tie dve najvzdialenejšie sú od seba viac ako tisíc kilometrov. Kvôli transportu potravín a materiálu preto vyvstala potreba spojiť ich a cestovať. Najjužnejšia cesta South Pole Traverse meria približne 1600 km a spája výskumné stanice McMurdo a Amundsen-Scott. Tam však jej výnimočnosť rozhodne nekončí.

juzny pol
Wikipedia.org


Pobrežná stanica McMurdo má veľmi často nepriaznivé počasie. Za účelom zabezpečenia stáleho prísunu materiálu a potravy sa americká národná nadácia pre výskum rozhodla dopravovať všetko letecky do stredu Južného póla a odtiaľ distribuovať po zemi. Stavba tak dlhej cesty by si však žiadala veľké finančné prostriedky na dovoz asfaltu, štrku a ďalších vecí. Cestu sa teda rozhodli postaviť zo snehu.

Vzhľadom na to, že na Južnom póle je sneh všade, stavitelia postupovali celkom rýchlo. Problém však nastáva v prechode z ľadovej platne na pevninu. Kvôli pôsobeniu počasia a pohybu platne v tomto mieste vznikajú praskliny, ktoré musí "údržba" aspoň raz ročne vyplniť snehom. Aby ste sa nestratili, kraj snehovej cesty je lemovaný zástavami (nie tými na obrázku :) ).

juzny pol 3
Wikipedia.org

Málokto vie, že Antarktída je kontinent s najväčšou priemernou nadmorskou výškou. Napríklad také praskliny v spomínanej oblasti Leverettského ľadovca vznikajú v neuveriteľnej výške 2000 metrov nad morom. To je približne ako vrchol Chopka. Aj vďaka tejto členitosti terénu nie je cesta cez South Pole Traverse vôbec jednoduchá. Úplne prvá dodávka paliva a iného materiálu trvala neuveriteľných 40 dní.

Tagy

Pokračovať v čítaní