Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 8: Baldwin Street (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Baldwin Street drží prvenstvo v sklone.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 8: Baldwin Street (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

Ani nie tak ďaleko od Slovenska, iba na úplne opačnej strane zemegule, sa na novozélandskom South Islande nachádza Dunedin. Mestečko, ktoré vďaka svojej Baldwin Street drží prvenstvo v knihe rekordov. Ide totiž o najstrmšiu spevnenú cestu vôbec.

Baldwin Street je síce dlhá iba 350 metrov, no za tento čas vystúpa z nadmorskej výšky 30 metrov na úroveň 100 metrov nad morom. Jej priemerné stúpanie je teda 20%, no na niektorých úsekoch stúpa až pod tridsaťpäť percentným sklonom. Uhol je taký veľký, že daný úsek cesty musí byť pokrytý betónom. Počas horúcich letných dní by totíž zmäknutý asfalt mohol jednoducho stiecť. Betón je takisto bezpečnejší a ľahšie udržiavateľný počas zimných mesiacov.

Baldwin Street
Wikimedia.org

Nezmysel, akým je postavenie takto strmej cesty, vyplynul z amerického plánovania ulíc. V Amerike sú totiž známe avenues a streets k sebe vždy pravouhlé a vytvárajú mriežkový pôdorys bez ohľadu na terén. Bez problémov sa teda stalo, že po aplikácií mriežky na členitý terén sa z niektorých ulíc stali strmé vybetónované svahy. Baldwin Street je jednou z viacerých strmých komunikácií v meste. Tento návrh ciest presadil v meste Dunedin v 19. storočí Charles Kettle.

 

Podľa dostupných záznamov však na svete existujú aj strmšie úseky ciest. Na Canton Avenue v americkom Pittsburghu namerali sklon až 37 percent. Tento sklon je však iba na približne 6,5 metra dlhom úseku, a preto sa neuznáva ako najstrmšia cesta. Takisto Bradford Street v San Franciscu dosahuje na svojom deväťmetrovom úseku sklon až 40%. Ide však o zanedbateľné dĺžky, ktoré nie sú oficiálne uznané. Strmý úsek Baldwin Street ma pre porovnanie až 162 metrov.

Baldwin street
Wikimedia.org

Novozélandská superstrmá cesta neostala iba zaujmavosťou v knihe rekordov. Stala sa turistickou atrakciou a ťahúňom miestnej komunity. Už od roku 1988 sa tu každoročne usporadúva Baldwin Street Gutbuster. Pretek, ktorý spočíva vo vybehnutí hore a následnom zbehnutí nadol, láka stále viac a viac návštevníkov. Najrýchlejší čas tohto preteku je 1:56. Svoj rekord tu v roku 2016 stanovil aj Vancouverský hasič Rudy Pospisil. Bicyklom vyšiel na vrch cesty za 3:49.24.

Wikimedia.org

Po stranách baldwin street sa nachádzajú bežné príbytky bežných obyvateľov. I keď možno nie až tak bežných. Je dosť pravdepodobné, že obyvatelia Baldwin Street sa radia medzi ľudí s najsvalnatejšími stehnami a lýtkami na svete. Bývať na najstrmšej ulici sveta, to nie je len bývanie. To musí byť životný štýl.

Tagy

Pokračovať v čítaní