Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 10: Katy Freeway (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Diaľnica Katy je najširšou cestou sveta.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 10: Katy Freeway (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

Interstate 10 je jednou z najdôležitejších ciest spájajúcich východ a západ USA. Ide juhom a okrem iného prechádza aj cez Texas. Práve tu sa nachádza jej úsek nazývaný Katy Freeway. Nazýva sa tak preto, lebo prechádza cez City of Katy. Významný je však niečim úplne iným. Úsek je najširšou cestou sveta.

I10 Katy
Wikimedia.org

Vo východnom Texase v okolí mesta Houston postavili úsek diaľnice v roku 1960. Vtedy mala vo svojom najširšom mieste ešte len osem prúdov. Krajina fungujúca na poľnohospodárstve si viac ani nevyžadovala. Už v roku 2000 však prišla potreba cestu rozšíriť. Na najfrekventovanejšom úseku cesty vyvstala potreba zvýšiť dennú kapacitu na viac ako dvesto tisíc áut. Cestu preto rozšírili a zrušili aj vnútorný pás zelene. Zrazu mala 16 prúdov. Tam sa ale jej zväčšovanie stále neskončilo. Rozkvet a neustála výstavba v regióne vyvolali ďalšie rozširovanie cesty. Dnes má osem pripájacích prúdov, šesť vyhradených prúdov pre plno obsadené vozidlá a dvanásť bežných prúdov. Dokopy je to neuveriteľných 26 prúdov, po ktorých v jednom úseku Katy Freeway motoristi cestujú. Denne sa na ceste vystrieda viac ako 300 000 vozidiel.

I keď cesta nie je oficiálne uznaná ako rekord, je veľmi pravdepodobné, že ide o najširšiu cestu sveta. Je potrebné priznať, že existujú cesty, ktoré majú viac bežných prúdov ako Katy Freeway. Po zrátaní všetkých dokopy však tento úsek texaskej diaľnice bezkonkurenčne víťazí.

Podľa dostupných informácií existuje iba jedna širšia cesta, ktorá sa však do štatistiky nemôže počítať. Je ňou úsek čínskej diaľnice G4, kde sa cesta rozširuje kvôli mýtnym automatom až na 50 prúdov. Rozšírenie je však iba na pár metroch, po ktorých sa cesta zužuje opäť "iba" na 20 prúdov.

Najširšia cesta na Slovensku je pravdepodobne úsek D1 na trase Bratislava- Trnava, kde sa momentálne nachádza 6 hlavných prúdov a ďalšie v podobe kolektorov sú vo výstavbe. Jej denná vyťaženosť sa ráta na desaťtisíce.

Tagy

Pokračovať v čítaní