Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 16: Highway 401 (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Highway 401 je najvyťaženejšou cestou sveta.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 16: Highway 401 (archív)

Vačšina z nás jazdí svojim automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérií najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dych vyrážajúce komunikácie sveta.

Ak sa bavíme o najfascinujúcejších cestách sveta ako o turistických atrakciách, cestu 401 v kanadskom Ontáriu by ste rozhodne navštíviť nechceli. Je totiž považovaná za najfrekventovanejšiu cestu Severnej Ameriky. Niektoré zdroje o nej dokonca hovoria v celosvetovom meradle.

Highway 401
Zdroj: Wikipedia.org

Predstavte si vaše typické ráno strávené v kolóne. Vašich ranných desať kilometrov trvajúcich trištvrte hodinu vás tak nakopne do práce, aby ste v sebe počas firemnej komunikácie mali tú správnu dávku adrenalínu. A teraz si predstavte, že tento opojný pocit nemusíte zažívať len ráno, ale nonstop. Na ceste 401 je to možné.

Highway 401 alebo Macdonald-Cartier Freeway je kanadská cesta vedúca naprieč južným okrajom štátu Ontário. Je dlhá takmer 830 kilometrov a patrí medzi najširšie cesty v regióne. Na jednom z úsekov má cesta až 18 prúdov. Ani také obrovské množstvo nestačí na to, aby sa dopravná situácia na ceste zvoľnila. Zhustená doprava a večné zápchy sú na tejto diaľnici na dennom poriadku. I keď dopravná situácia nekolabuje tak, ako napríklad v indických veľkomestách, diaľnica obslúži oveľa viac vodičov.

V roku 2016 predstavovalo denné zaťaženie v najvyťaženejšom úseku v okolí Toronta až 416 500 automobilov. Takmer pol milióna áut denne na tej iste ceste je číslo, ktoré dokáže zamotať hlavu. Je to približne jedna sedmina z celkového počtu registrovaných áut na Slovensku.

Keby sme zaťaženie porovnali so zaťažením slovenských ciest, sčítanie premávky z roku 2011 odhalilo zaťaženie bratislavského obchvatu na úrovni 85 939 vozdiel denne. Košický južný obchvat denne prešlo 41 158 vozidiel. V porovnaní so severoamerickou diaľnicou sú slovenské čísla zanedbateľné.

Tagy

Pokračovať v čítaní