Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 15: Panamerická magistrála (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Panamerická magistrála je najdlhšou cestou na svete.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 15: Panamerická magistrála (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

V úplne prvom článku zo série najfascinujúcejších ciest sme písali o najdlhšej nepretržitej ceste na svete. Dnes vám však prinášame najdlhší komplex ciest vôbec. Komplex preto, lebo prechádza až šestnástimi krajinami.

Zdroj: Wikimedia.org

Prvá idea panamerickej cesty a spojenia oboch kontinentov vznikla už v roku 1889 na prvej panamerickej konferencií. Pôvodne malo ísť o železničnú trať, no tento nápad sa nikdy nezrealizoval. V roku 1923 sa nápad zmenil z trate na cestu a 29. júla 1937 podpísalo 14 štátov Severnej aj Južnej Ameriky dohovor o panamerickej ceste. V ňom sa zaviazali urýchlene a za použitia všetkých dostupných prostriedkov postaviť svoj úsek tejto cesty. Zo všetkých krajín trvala stavba najdlhšie Mexiku. Svoj úsek dokončilo až v roku 1950.

Neskutočná cesta začína v Prudhoe Bay na Aljaške a pokračuje po vnútrozemí až dolu na okraj Severnej Ameriky. Tu sa nachádza asi 160 kilometrový úsek, ktorý nie je zjazdný pre bežné autá. Nazýva sa Darién Gap, čiže Dariénska medzera. Ide o spojenie Južnej a Severnej Ameriky cez pevninu. Toto spojenie je ale bahnité a nepevné. Ani jedna zo strán sa nedohodla na stavbe úseku cez túto oblasť.

Darién Gap sa dá obísť iba pomocou vodnej dopravy. Odtiaľ pokračuje cesta po západnom pobreží Južnej Ameriky až nadol, kde sa rozvetví. Končí napriklad v Čile, ale aj v Argentíne. A aká je vlastne dlhá? Neuveriteľných takmer 30 000 kilometrov. To je približne toľko, koľko priemerný šofér najazdí za jeden až dva roky. Trasu Bratislava-Miláno-Bratislava by ste museli absolvovať viac ako pätnásťkrát, aby sa vyrovnala panamerickej magistrále.

Panamerická magistrála (4 obrázky v galérii)

Na neuveriteľnej dĺžke tejto cesty sa rozprestiera množstvo regiónov s rôznymi klimatickými podmienkami. Jedna z najfascinujúcejších ciest sveta ponúka husté džungle, nehostinné púšte, skalnaté hory... Niektoré úseky cesty sú dokonca zjazdné iba za špecifických poveternostných podmienok. Mnohé z úsekov sú vhodné len pre skúsených šoférov. Napriek tomu sa panamerickú magistrálu určite oplatí zažiť.

Krajiny, cez ktoré cesta prechádza: USA, Mexiko, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika, Panama, Suriname, Guyana, Venezuela, Kolumbia, Ekvádor, Peru, Čile, Argentína. Neoficiálne aj Kanada, Bolívia, Brazília, Paraguaj, Uruguaj.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní