Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 14: Viadukt Millau (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Viadukt Millau je najvyšším mostom Európy.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 14: Viadukt Millau (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

Po najvyšší most starého kontinentu nemusíte zájsť príliš ďaleko. Viadukt Millau sa totiž nachádza pri rovnomennom meste na juhu Francúzska. Ide o diaľničný most na ceste A75, ktorý je vedený ponad George Valley. Veľmi ľahko by sme ho mohli porovnať s kontroverznou slovenskou diaľničnou estakádou nad Považskou Bystricou. S tým rozdielom, že Viadukt Millau je oveľa vyšší a aj dlhší. Okrem toho, že je najvyšší v Európe, je dvadsiaty druhý na svete.

Viadukt Millau
Wikimedia.org

Svojou konštrukciou je viadukt na dnešné pomery celkom bežný. Do zeme sú zapustené piliere, na ktoré sa oceľovými lanami zavesila cesta. Takéto mosty nahradili klasickú konštrukciu konzolových oceľových mostov a dokážu byť lacnejšie a efektívnejšie. Ponad údolie George sa týči celkovo osem pilierov, na ktorých je zavesená štvorprúdová cesta. Všetky z nich sú vysoké stovky metrov. Most, ktorý pomohli Francúzom v rámci priateľských vzťahov navrhnúť Angličania, totiž dosahuje vo svojom najvyššom mieste až 270 metrov. Je vyššia ako známy ruský apartmánový dom Triumph Palace. A to hovoríme o výške od zeme, na ktorej sa nachádza cesta. Samotné piliere sú ešte vyššie. Tu sa však fascinácia nekončí.

Viaduct Millau
Wikimedia.org

Celý viadukt, dlhý takmer 2,5 kilometra, postavili Francúzi iba za tri roky. Jeho konštrukcia začala na jeseň roku 2001 a na konci roka 2004 sa už po novom viadukte premávali prvé autá. Celková cena projektu vyšla na 394 miliónov eur. Skúmanie nám však nedalo, a tak sme sa rozhodli porovnať najvyšší most sveta s našou najkontroverznešou estakádou v Považskej Bystrici. Takmer kilometer dlhú slovenskú pýchu sme zvládli postaviť za dva roky a približne 175 miliónov eur. Jej výška od zeme v najvyššom bode však predstavuje iba 33 metrov.

V porovnaní s francúzskym mostom ide o takmer zanedbateľnú výšku. Či ide o primeranú cenu alebo nie, to si netrúfame odhadnúť. Je však minimálne na zamyslenie, že desaťkrát vyšší a viac ako dvakrát dlhší most zvládli za hranicami postaviť iba za o niečo viac ako dvojnásobok. Bez ohľadu na to, ako to je s našou estakádou, faktom ostáva, že viadukt v Millau môžete pohodlne navštíviť aj v rámci letnej rodinnej dovolenky. Ak teda máte chuť ísť po jednej z najfascinujúcejších ciest sveta.

Tagy

Pokračovať v čítaní