Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 17: Trollstigen (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Trollstigenu síce nepatrí žiadne prvenstvo, no stojí za návštevu.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 17: Trollstigen (archív)

Vačšina z nás jazdí svojim automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérií najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dych vyrážajúce komunikácie sveta.

Nórsky Trollstigen je cesta, ktorú poznajú azda v každom kúte sveta. Aj keď nepatrí medzi držiteľov akýchkoľvek rekordov, je dostatočne extrémna, dostupná, scénická a otvorená pre verejnosť. Teda... väčšinu času.

Trollstigen Mapa
Google Maps

Cesta sa nachádza v okrese Rauma, približne 500 kilometrov od známeho mestečka Bergen. S jej stavbou začali v roku 1928 a trvala celých osem rokov až do roku 1936, kedy ju slávnostne otvoril nórsky kráľ Haakon VII. I keď v minulosti slúžila na prepojenie hornatej krajiny, v dnešnej dobe slúži takmer výlučne na turistické účely. V roku 2005 začala rozsiahla rekonštrukcia cesty, v rámci ktorej sa niektoré nebezpečné úvrate rozšírili a cesta sa stala zjazdnou aj pre neskúsených vodičov. Pribudli aj ochranné siete proti zosuvu pôdy a pádu kameňov. Napriek týmto úpravám je však stále zakázaný vstup vozidlám dlhším ako 12 metrov. Väčšinou autobusov sa tak na Trollstigen nedostanete. Ak ste si však požičali auto alebo elektrický bicykel, určite neoľutujete.

Trollstigen
Zdroj: Wikimedia.org

Nórsky cestný klenot rozhodne neslúži na otestovanie vašich pretekárskych schopností. Počas sezóny totiž cestu denne absolvuje až 2000 áut. I keď by jej 11 úvratí a desaťpercentné stúpanie vaše schopnosti iste preverilo, výhľad je to, čo láka turistov na túto cestu. Rozmanitá nórska príroda kombinujúca vodu a hory sa na Trollstigene nádherne snúbi. Práve tá je dôvod, prečo sme Trollstigen zaradili medzi najfascinujúcejšie cesty sveta. Cesta je prístupná v jarných a letných mesiacoch.

Tagy

Pokračovať v čítaní